Téli arcápolás aranyszabályai

A téli szélsőséges időjárás megviseli arcbőrünket. A benti száraz, meleg levegő után szabályosan sokként éri a kinti hideg, csípősen szeles idő. Kipirosodik, kiszárad, mikrosérülések alakulnak ki, amelyek szélsőséges esetben ekcéma-szerű tüneteket is okozhatnak. Megfelelő arcápolással viszont megelőzhetjük a bőrproblémák kialakulását és a téli időjárási körülmények között is megépíthetjük arcbőrünk puhaságát.

Mire figyeljünk oda?

1,Hidratálás:

A vízhiány az egyik leggyakoribb oka a bőr idő előtti öregedésének. Fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék napi szintű fogyasztása. Olyan ápoló terméket használjunk, amelynek magas:

-a nedvességmegkötő képessége,

-hialuronsav, glykoin és ectoin tartalma

-véd a hőingadozás okozta mikrosérülések ellen

2,Vitaminpótlás:

A vitaminok a szabad gyökök ellen a leghatásosabb fegyverek. Egyedülálló hatásuk abban rejlik, hogy a bőröregedési folyamatokat megállítják és közben erősítik a kötőszövetet. Az ellustult kollagénrostokat – amelyek a bőr rugalmasságáért felelősek – újratermelődésre ösztönzik, amitől a bőr feszesebb és élettel telibb lesz. Fontos A-,C-,E- vitaminokban és ásványai anyagokban gazdag készítmények belső- és külső használata. Így arcbőrünk nem szürkül le a legkomorabb időben se.

3,Szemkörnyék ápolás:

A sötét karikák és a hideg szél okozta bőrpírt kimagaslóan magas hatóanyagtartalmú mélyhidratálókkal tudjuk halványítani.

4,Ajakápolás:

Az első hűvös napok után a szánk kiszárad,kicserepesedik. Használjunk természetes növényi vajakat pl: sheavaj

5,Hámlasztás:

A kiszáradt bőrfelszínt újgenerációs gyümölcssavas hámlasztással kíméletesen távolítjuk el. Kiváló nedvességmegkötő funkciójuk révén támogatják a felszabaduló arcbőr nedvességét.

Ajánlott kezelések:

Gyümölcssavas bőrmegújítás depigmentáló, bőrszínjavító & anti-ageing hatású arckezeléssel.
Bőrcsiszolás GYÉMÁNTFEJES mikrodermabrázióval.
Vitalizáló növényi őssejtekkel végzett regeneráló és tápláló kezelések.
Prémium ránctalanító és feszesítő hatású arckezelések peptidekkel.